Nic6155307

Az ukránok és az Ukrajnát támogatók frusztrációja érthető.
Miért nem kapja meg Ukrajna ugyanazt a légvédelmi segítséget az USA-tól mint Izrael?

Miért a kettős mérce?

Erre adták volna a Politico által idézett amerikai tisztviselők azt a választ, hogy azért mert Oroszország atomhatalom , Irán viszont nem.
A válasz helyes, de nem teljes és a feltételezett „kettős mércének” további okai is vannak.
1. A geopolitikában nincs szocializmus. Az USA érdekei és kitettségei régiónként változnak. Az erőforrások elosztásával kapcsolatos döntéseket a konkrét esettel szemben és a konkrét időpillanatban hozzák meg, nem általános morális elvek alapján.
2. A befektetés megtérülése. Az Ukrajnának nyújtott támogatás egy töredékéért a Nyugat közel nyolcvan éve egy elsülyeszthetetlen repülőgéphordozót kapott a Közel- Keleten. Ez a bázis három földrész és két óceán találkozópontján fekszik és fizikailag kettévágja az arab illetve a muszlim világot. Lojalitásában megbízható, mivel nincs más választása. Ukrajna, az Izraelnek adott befektetés többszöröséért, csak egy vesztésre álló háborút tud felmutatni.
3. A szövetséges mint veszélyforrás. Tegyük fel, hogy Ukrajna leveti magáról az összes, a Nyugat által ráparancsolt korlátot és fékevesztetten veti rá magát Oroszországra. Mekkora kárt tudna Ukrajna okozni Oroszországnak, illetve annak az egyensúlyi rendszernek amit az USA fenn akar tartani? Nem túl jelentőset.
Most gondolkodjunk el azon, hogy egy hasonlóan fékevesztett Izrael mekkora kárt tud okozni Iránnak és áttételesen a Perzsa öböl melletti „világ-benzinkútnak”? Fatálisat.
Az Izrael körül felállított USA vezette segédernyő medveölelése legalább annyira lefogja Izraelt, mint amennyire védelmezi.

Ez a teljes geopolitikai válasz az ukrán-támogatók által feltett kérdésre.
Ehhez persze hozzájönnek a különböző amerikai belpolitikai megfontolások is.

Ami pedig a nemzetek közötti kapcsolatot illeti, Izrael esetében egy lassan kihűlő házasságról van szó,
Ukrajna esetében pedig egy alkalmi kapcsolatról ami különböző okok miatt erősen megosztja az amerikai közvéleményt.

Arról nem is beszélve, hogy az Izraelnek nyújtott amerikai támogatás sohasem volt, a cikket idézve, „no-holds-barred”.
Az ostromlott ország fojtó kitettsége a nagy patronus felé, intő példaként szolgál azok számára akik a szuverenitásuk egy részéről lemondva egy külső hatalom kezébe tették le nemzetük jövőjét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük